Farní sbor Českobratrské církve evangelické 
v Libici nad Cidlinou

Úvodem

Z historie sboru

Sborové dopisy

Dokumenty

Kazatel a staršovstvo

KS Opolany

Fotogalerie

Kontakt

Archiv

Pravidelná setkání

Web Evangnet

Web ČCE

  120. výročí postavení opolanského kostela

Farní sbor ČCE v Libici nad Cidlinou ve spolupráci s obcí Opolany uspořádal v neděli 8. září 2013 slavnostní shromáždění u příležitosti 120. výročí postavení opolanského kostela.

Na úvod přiblížil farář Martin T. Zikmund velmi stručně historii opolanského sboru.

Sbor v Opolanech vznikl na území tolerančního sboru v Sánech, který působil pouze 4 roky: v letech 1783-1787, než byl přifařen k Libici. Opolanský sbor se osamostatnil roku 1885. Nejprve jej vedl administrátor Vilém Bedřich Košut z Velenic. Prvním opolanským farářem byl od roku 1887 Ladislav B. Fikejz. První roky sboru byly krušné, bohoslužby se konaly ve vypůjčených prostorách v bývalém chlévě. Teprve později byla zásluhou faráře Fikejze zbudována fara a roku 1893 byl slavnostně vysvěcen i nový chrám.

Jeho otevření se událo na den přesně před 120 lety - 8. září 1893. Na slavnost podle dobových pramenů dorazilo tolik lidí, že byl kostel zcela naplněný a ještě nejméně dvakrát tolik lidí stálo venku. Vedly se tedy paralelní bohoslužby: jeden farář kázal uvnitř a druhý na zahradě kostela.

V 90. letech 20. století byly Opolany opět sloučeny s libickým sborem. Za nemalého finančního přispění obce byla obnovena fasáda kostela. V budově bývalé fary je dnes domov se zvláštním režimem pro lidi s Alzheimerovou chorobou, spadající pod Středisko Diakonie ČCE v Libici nad Cidlinou.

Celé shromáždění se neslo ve skvělé radostné atmosféře. K té přispělo především vystoupení Novobydžovského chrámového sboru pod vedením sbormistra Jiřího Vacka. Během slavnosti zaznělo několik bloků duchovních písní starých mistrů i soudobých autorů.

Duchovním slovem přispěl farář Pavel Dvořáček z pražského kostela U Salvátora, který dříve působil v Poděbradech a jako administrátor kázal i v Opolanech.

Před zaplněným kostelem promluvila i paní Hejlová, vdova po faráři Miroslavu Hejlovi, který působil v Opolanech v letech 1956 - 1971.

Následoval pozdrav bývalé farářky Jarmily Chládkové-Kvízové, která v Opolanech pracovala v letech 1971 - 1979.

Pavel Dvořáček
Promluvil i Michal Prokeš, který se nedávno s celou rodinou přestěhoval z Poděbrad do Opolan, odkud původně pocházeli jeho předkové. Pan Prokeš vyprávěl o svém prapradědečkovi, který byl na sklonku 19. století jedním z opolanských obyvatel, kteří se skládali na stavbu kostela. Byl to prostý člověk, rolník. Obživa jeho rodiny byla závislá na tom, jestli bude dobrý či špatný rok, jestli se urodí. Prapradědeček věnoval na kostel všechny rodinné úspory a spolehl se, že mu Pán Bůh pomůže. Že se urodí. A ono se urodilo, ba co víc, úroda toho roku byla nezvykle bohatá.

Nakonec zazněl i pozdrav hudební, který odehrál Michal Sevruk na hoboj za doprovodu libické varhanice Jany Drahokoupilové.

Slavnost skončila, hosté se rozešli, ale poselství zůstává: nezapomínejme na Opolany. I když dnes na pravidelné bohoslužby chodí jen pár lidí, i když dnešní doba si cení spíše úspěchu a dravosti a chodit do kostela jaksi není tak docela "in", nezapomínejme na malé sbory a ještě menší kazatelské stanice. V kamenných zdech kostelů je skryta práce a snaha našich předků. Nestavěli je jen pro sebe. Stavěli, pracovali, odříkali si a dřeli do úmoru také pro nás. Nezapomínejme na ně.

Přečtěte si, co o nás píše Nymburský deník.

Další fotografie ze slavnosti si můžete prohlédnout ve fotogalerii. Autory fotografií jsou Milan Čejka, Marie Matuchová a Jitka Kazmířová.

Pokud se chcete dozvědět více o faráři Fikejzovi, čtěte zde.

 

-JAK-