Renovace hrobu faráře Ladislava B. Fikejze

Já podle milosti Boží sobě dané základ jsem založil, jiný pak na něm staví. Než základu jiného žádný položiti nemůže mimo ten, kterýž položen jest, jenž jest Ježíš Kristus.
1. Kor. 3. 10 - 11

Tato slova z Bible čteme na náhrobku prvního faráře evangelického reformovaného sboru v Opolanech. Ladislav B. Fikejz se narodil se v Bučině 14. června 1863 a zemřel 8. února 1898. Příčinou jeho předčasného úmrtí ve věku pouhých nedožitých pětatřiceti let byl tyfus, jímž se mladý farář nakazil na pastorační návštěvě. Jeho smrt byla velkou ranou pro celý sbor.

Ladislav B. Fikejz dal za svého působení v Opolanech podnět ke zbudování evangelického hřbitova. Mělo jít o jednoduchý hřbitov s jednotným provedením náhrobků podle vzoru hřbitova obnovené jednoty bratrské v Ochranově (Herrnhut) v Německu. Jednotná úprava hrobů a náhrobních desek měla být výrazem hlubokého sociálního cítění a touhy po prostotě, rovnosti a jednotě všech lidí - a to nejen po smrti, nýbrž především za života zde na zemi.

Evangelický hřbitov byl v Opolanech skutečně zbudován roku 1899. Náklady na jeho vznik nesli členové sboru. Ladislav B. Fikejz se ho však nedočkal. Zemřel rok před jeho zbudováním a pohřben byl na hřbitově v sousedních Sánech.

Po jeho boku odpočívá jeho manželka Kateřina, která manžela přežila o celých 38 let, a jejich dcery: Jarmilka, která zemřela ve věku pouhého jednoho roku, Liběna provdaná Libická a Jarmila, která se narodila sedm měsíců po otcově smrti a nikdy se neprovdala. Dále v hrobě odpočívá František Vomočil, pravděpodobně příbuzný rodiny.

Hrob byl po léta neudržovaný, zarostl travou a náhrobní deska se roztříštila. Nákladem sánských členů sboru byly provedeny základní úpravy, v nichž se bude pokračovat.

Dnes naneštěstí nejsme schopni říct, zda ještě žijí Fikejzovi přímí potomci. Pokud by někdo z našich čtenářů o někom z nich věděl, nechť nám laskavě dá zprávu.

Dříve Dnes
Pohled zpředu - dříve... ...a dnes

Boční pohled - dříve

Boční pohled - dnes

Tento stav naneštěstí nevydržel příliš dlouho. Čedičová náhrobní deska se začala pomalu rozpadat. V létě 2012 bylo jasné, že další zimu už nevydrží. Její odborná restaurace by stála několik desítek tisíc korun, pořízení nové by vyšlo jen o málo levněji. Sbor v současné době nedisponuje potřebnou částkou. Do opravy jsme se tedy vrhli sami.

PODÍVEJTE SE NA FOTOREPORTÁŽ Z RESTAURÁTORSKÝCH PRACÍ